• מערכת TravelAJ

לונדון - איך מתניידים במטרופולין ענק?

לונדון היא אחת מהערים הגדולות והמאוכלסות באירופה, והיא מהווה מרכז פוליטי, כלכלי ותרבותי מהחשובים ביבשת. כפועל יוצא, מערך התחבורה הציבורית בלונדון הוא מהיעילים והאיכותיים הקיימים באירופה, וכולל את מערכת הרכבת התחתית המפורסמת - הטיוב (Tube) - ומעליה רשתות של אוטובוסים, רכבות קלות, מעבורות ואפילו רכבל, אשר כולם יחד מניעים מיליוני תושבים ומבקרים מדי יום ביומו.


בפוסט זה נפרט מעט אודות סוגי התחבורה השונים העומדים לרשותכם בלונדון ונוסיף כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את הביקור בלי להסתבך. אם אתם מחפשים מידע אודות ההגעה ללונדון עצמה אחרי הטיסה או נסיעת רכבת, כדאי לעיין בפוסט הייעודי שלנו בנושא.


כרטיסים ואזורים

לפני שנכנסים לפרטים הטכניים של התחבורה הציבורית, חשוב לציין כי מרביתה מופעלת באמצעות חברה ממשלתית בשם TfL - Transport for London, ולכן הכרטיסים המקומיים מכסים כמעט את כל סוגי התחבורה הציבורית, לרבות מעברים ביניהם במסגרת נסיעה בודדת. מודל התמחור דומה למקומות אחרים באירופה - ישנם כרטיסים לנסיעה בודדת, יומיים, רב-יומיים, חודשיים וכמובן בתעריפים שונים עפ"י אזורים שונים בעיר. עבור תיירים, יש שלוש אופציות עיקריות מבחינת בחירת הכרטיסים:

 1. כרטיסים בודדים - משמשים לנסיעה בודדת, כולל נסיעות מעבר (החל מ-90 דקות ועד מעל שעתיים בחלק מהאזורים). מתאים למי שאין ברשותם כרטיס מגנטי ומתכננים לבצע נסיעות בודדות בלבד במהלך שהותם בעיר. החל מכמות נסיעות מסויימת, אופציה זו הופכת ללא משתלמת מכיוון שמחיר נסיעה בודדת הוא יקר מאוד, ומומלץ לשקול להנפיק כרטיס מגנטי. ניתן להשתמש בכרטיסים בודדים מנייר אשר נמכרים במכונות במרבית התחנות, ניתן גם לשלם "ללא מגע" (contactless) עם כרטיסי אשראי שתומכים בכך ובאמצעות ארנקים דיגיטליים בטלפון הנייד, כמו Apple Pay, Samsung Pay ו-Google Pay - אשר יש להעביר ישירות על סורקי הכרטיסים.

כרטיסי נייר עם סימון האזורים ותאריכי התוקף שלהם
כרטיסי נייר עם סימון האזורים ותאריכי התוקף שלהם
 • כרטיסי TravelCard - כרטיסי נייר המונפקים לפרק זמן תחום מראש של יום, שבוע, חודש וכו', התקפים מ-09:30 בבוקר (Off-peak) או במשך כל היום (Anytime - יקרים יותר) ובחלוקה לאזורים. כרטיסים אלו מתאימים למבקרים שאין ברשותם כרטיס מגנטי ואשר מתכננים לבצע מספר נסיעות רב במשך יום, כמה ימים או שבוע ואינו מומלץ למי שמתכוונים לבצע נסיעות מזדמנות בלבד. בדרך כלל ברכישה של כרטיסי כניסה מרוכזים לאתרים (כמו London Pass), קיימת אפשרות לרכוש כרטיס TravelCard לתקופה תואמת.

 1. כרטיס Oyster - כרטיס פלסטיק מגנטי הדומה לרב-קו וניתן לטעון בו סכומי כסף קבועים וכרטיסיות - במכונות המוצבות בכל התחנות וגם באמצעות האפליקציה של TfL. את הכרטיס ניתן להנפיק במכונות בתחנות הטיוב והרכבות הקלות, חלק מתחנות הרכבת, מרכזי מידע למבקרים ואפילו בקיוסקים. הכרטיס אנונימי ועלות הנפקתו 5 ליש"ט, אשר ניתן לקבל בחזרה לאחר שנה מיום ההנפקה (כרטיסים שהונפקו לפני 23.02.20 - לא נדרשים להמתין שנה). המלצתנו היא לרכוש כרטיס Oyster עבור מי שמבקרים בלונדון לעתים תכופות, או עבור מי שמעוניינים באופציה להיות גמישים בנסיעות - מבלי להסתבך עם חיפושי כרטיסים, מזומנים וכו' ומבלי לשלם מחירים יקרים על נסיעות בודדות. ניתן להזדכות על כסף הטעון בכרטיס, וניתן גם להעבירו לאחרים המבקרים בלונדון, הכרטיס אינו אישי.

מבחינת אזורי התעריפים, כל סוגי הכרטיסים הבסיסיים תופסים עבור אזורים 1-2, כאשר ניתן להרחיב את הבחירה לאזורים נוספים (למשל אזורים 1-3 או 1-6). לונדון לא שונה מערים אחרות בכך שאזור מספר 1 הוא האזור המרכזי, המכסה את מרבית אתרי התיירות והבילויים הרלוונטיים למבקרים. באזור מספר 2 ניתן למצוא את גריניץ', אולם ה-O2, שוק קמדן ושפרדס בוש, ומעבר לכך נדיר שתצטרכו להגיע לאזורים אחרים. כמובן שנמלי התעופה נמצאים מחוץ למרכז העיר - הית'רו באזור 6, בעוד שגטוויק, סטנסטד ולוטון נמצאים מחוץ לאזורי התעריפים של לונדון - ולכן בדרך כלל מומלץ לרכוש כרטיסים בודדים לנסיעות אל ומנמל התעופה.


אפשרויות התחבורה הציבורית

הסמל המפורסם של הרכבת התחתית של לונדון - הטיוב
הסמל המפורסם של הרכבת התחתית של לונדון - הטיוב

הטיוב, הרכבת התחתית של לונדון, היא הרכבת התחתית הראשונה בעולם (משנת 1863), היא כוללת 11 קווים ומעל 250 תחנות, והיא כמובן הבסיס למערך התחבורה הציבורית בעיר. מכיוון שמדובר ברכבת תחתית ותיקה מאוד, הרי שקיימות תחנות במיקומים המרכזיים ביותר בעיר וסמוך למרבית האזורים הרלוונטיים לתיירים. לכן סביר להניח שעבור רוב המבקרים בלונדון - לא נדרש שימוש באף אמצעי תחבורה אחר. בין היתר תוכלו להגיע עם הטיוב לכל השכונות במרכז העיר, גשר לונדון, הפרלמנט והביג בן, ארמון בקינגהאם, התיאטראות, השווקים המפורסמים, רוב רובם של המוזיאונים, רחוב אוקספורד, כיכר פיקדילי, הייד פארק, אצטדיון ומבלי, אולם ה-O2 ואפילו נמל התעופה הית'רו.

הרבה נסיעות בטיוב יצריכו החלפת רכבת, ולכן כדאי לתכנן את הנסיעה כך שתתאים לכם מבחינת ההחלפות - לפעמים תעדיפו לעשות 2 החלפות בשביל להגיע מהר יותר ליעד ולפעמים תעדיפו החלפה אחת כדי לחסוך את הטרחה והמעברים בין הרכבות. אם תשהו במרכז העיר, התחנות החשובות שבהן תמצאו את עצמכם הרבה לצורך החלפת רכבות הן Bank-Monument, Embankment, Green Park ו-Oxford Circus. אם תגיעו מאזור מעט מרוחק יותר, סביר שתיתקלו בתחנות King's Cross St. Pancras, Euston Square, Liverpool Street, Paddington, South Kensington ועוד.

במרכז העיר רוב התחנות הן תת-קרקעיות, ועם הנסיעה לכיוון פאתי העיר הן הופכות אט-אט לעל-קרקעיות ומתמזגות עם תחנות המשרתות גם רכבות אחרות. הרכבות הללו מהוות חלק חשוב ממערך התחבורה הציבורית, והן מכוסות במסגרת אותה מדיניות כרטיסים ומחירים כמו בטיוב:

 • ה-Docklands Light Railway (DLR) הפעילה בחלקו המזרחי של מרכז העיר ומכסה את אזור העסקים Canary Wharf ואזור גריניץ' (Greenwich), שחלקכם בוודאי ירצו לבקר בו במהלך הביקור בלונדון.

 • ה-Overground הפעילה בעיקר באזורים מחוץ למרכז העיר.

 • ה-TfL Rail, הכוללת שני קווים נפרדים - אחד פעיל ממזרח למרכז העיר (מתחנת Liverpool Street) והשני ממערבה לו (מתחנת Paddington) ומגיע בין היתר לנמל התעופה הית'רו.

 • ה-Tramlink הוא רשת חשמליות המשרתת את אזור רובע קרוידון (Croydon), אשר נכון להיום עדיין לא מתויר מאוד.

כמובן שלונדון התברכה גם במערך אוטובוסים עשיר הכולל מעל 650 קווים, מתוכם כ-50 קווי לילה, המכסים את כל חלקי העיר. ברוב המקרים ובעיקר במרחקים ארוכים, הגעה באמצעות טיוב תהיה מהירה יותר, אך ניתן גם למצוא קווי אוטובוס שיחסכו צורך בהחלפת רכבות, או כאלו שהתחנה שלהם תהיה קרובה יותר ותידרש פחות הליכה.

לקינוח, לונדון מציעה גם שירות תחבורת שייט (London River Services) ורכבל (Emirates Air Line). שתי האופציות הללו יקרות יותר מנסיעות רגילות בתחבורה הציבורית ואינן כלולות בכרטיסי TravelCard, אך ניתן לשלם עבורן עם כרטיסי Oyster או Contactless. למרות מחירן הגבוה יותר, מדובר דווקא באמצעי תחבורה מעניינים עבור תיירים, ושווה לשקול להשתמש בשירות הנהר כדי להגיע לגריניץ', למשל.


טיפים לשימוש בתחבורה הציבורית בלונדון

 • מפת הטיוב המפורסמת היא אחד מהכלים החשובים להתניידות בלונדון, וחוץ מהרכבת התחתית כוללת במרבית הגרסאות גם את יתר הרכבות הקלות (ללא אוטובוסים). המפה תלויה בכל תחנות הרכבת בעיר, זמינה באתר ה-TfL, ומומלץ להכיר אותה ואף להצטייד בעותק מודפס או דיגיטלי שילווה אתכם במהלך הביקור בעיר.

 • מערכת הטיוב של לונדון עוברת באופן בלתי פוסק שדרוגים, שיפוצים וכמובן תקלות והשבתות לא מתוכננות ופעמים רבות אפשר לגלות בהפתעה שקו מסוים של הטיוב מושבת מסיבה זו או אחרת. מומלץ מאוד לשים לב לעדכונים על עבודות צפויות המודפסים ותלויים בתחנות, וכן להיות ערים להודעות על שינויים לא מתוכננים במסכים האלקטרוניים ובכריזה.

סימונים במפת הטיוב המעידים על אורך המעבר בין קווים שונים
סימונים במפת הטיוב המעידים על אורך המעבר בין קווים שונים
 • בחלק מהתחנות המעבר בין קווי רכבת שונים יכול להיות ארוך - לעתים מדובר ברציפים שונים הסמוכים זה לזה, לעתים הרציפים במפלסים שונים, לעתים קיים מעבר תת-קרקעי ארוך בין שתי תחנות שונות, או אפילו במתחמים שונים לגמרי שמצריכים יציאה מהתחנה וכניסה מחדש. ניתן לראות במפה סימונים של מעברים ארוכים מהרגיל, ובכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שמעבר בין קוווים שונים באותה תחנה אורך מספר דקות.

 • מרבית תחנות הטיוב במרכז העיר תוכננו לפני עשרות רבות של שנים ואף יותר מכך, וגם היום רובן עדיין לא נגישות באופן מלא, ומצריכות ירידה ועלייה של מדרגות רבות. במקרים של מגבלות רפואיות או פיזיות כדאי להשתדל ולהשתמש בתחנות נגישות בלבד (מסומנות במפה באמצעות כסא גלגלים) או להשתמש באמצעי תחבורה ציבורית אחרים.

 • כמו במרבית מערב אירופה, בלונדון מקובל (ואף מבקשים באופן מפורש) לעמוד בצד ימין של המדרגות הנעות, על מנת לאפשר למי שממהרים לעקוף מצד שמאל - גם בירידה וגם בעלייה. זוגות מתבקשים לעמוד על מדרגות נפרדות בזה אחר זה, כמו גם הורים עם ילדים, עגלות, מזוודות וכיו"ב.

 • בכל אמצעי התחבורה שהוזכרו, פרט לאוטובוסים ולחשמליות, צריך להעביר את כרטיסי הנסיעה מכל הסוגים (גם TravelCard ו"חופשיים") בכניסה וביציאה, כדי לאפשר חישוב מדויק של מחיר הנסיעה לפי האזורים ומשך הזמן שלה. במידה ומדובר בתשלום עם כרטיס Oyster או Contactless, אי-העברת כרטיס ביציאה עלולה לעלות בחיוב עפ"י התעריף המקסימלי שיכול להיות פי 4-5 ממחיר הנסיעה האמיתי. באוטובוסים וחשמליות מספיק להעביר את הכרטיס בכניסה בלבד.


יש גם מוניות!

מונית שחורה קלאסית - קל לתפוס ברחוב
מונית שחורה קלאסית - קל לתפוס ברחוב

אם אתם מרגישים צורך עז להשתמש במוניות, כמובן שבלונדון שפע רב של המוניות השחורות המפורסמות, אשר ניתן בקלות לתפוס ברחוב וגם להזמין עם אפליקציות כמו Gett (שימו לב שחלקן כבר לא באמת שחורות). השימוש במוניות בתוך העיר לא מומלץ, מכיוון שהוא יקר יותר, לא בהכרח חוסך זמן עקב העומס והפקקים במרכז העיר, וכמובן שאינו אקולוגי. כדאי להשאיר את השימוש במוניות כאופציה אחרונה עבור נסיעות שמסובך לבצע בתחבורה ציבורית, או מסיבות רפואיות.

48 צפיות0 תגובות