• מערכת TravelAJ

האוקטוברפסט במינכן - חלומו של כל חובב בירה

מהו האוקטוברפסט?

האוקטובורפסט (Oktoberfest) במינכן הוא פסטיבל הבירה הגדול בעולם, ובוודאי המפורסם ביותר. מדובר באירוע שנתי המתקיים באותו מיקום במינכן כבר מעל 200 שנים, והוא למעשה שילוב של יריד עם מתקני שעשועים לצד פסטיבל בירה ומזון מקומיים. מדי שנה פוקדים את הפסטיבל כ-6 מיליון מבקרים מכל העולם, והפופולריות שלו הביאה לקיומם של אירועים ברוח האוקטוברפסט בכל העולם ובפרט במקומות בעלי קהילה גרמנית. עם זאת, חשוב לא להתבלבל - האוקטוברפסט המקורי מתקיים אך ורק במינכן ואף אחד מהחיקויים לא דומה ולא מתקרב בכלל בגודל - לא בברלין, לא בוינה וגם לא במתחם שרונה בת"א. למרות שמו, הפסטיבל נערך בפועל מאמצע ספטמבר ועד יום ראשון הראשון באוקטובר, כך שמרבית הפסטיבל מתקיים למעשה בחודש ספטמבר.

במהלך הפסטיבל נפרסים במתחם מתקני שעשועים רבים, בכמות ובגודל שלא מביישים לונה פארק סביר, כולל רכבות הרים, רכבות שדים שדים, קרוסלות ואפילו מתקני מים. אליהם מצטרפים כ-15 אוהלי ענק, המכילים מאות רבות של מבקרים בכל אחד, בהם מוגשים הבירה והאוכל של המבשלות המשתתפות בפסטיבל. בין לבין נמצאים דוכנים רבים של אוכל מקומי, מזכרות, אביזרים וכו'. הכניסה למתחם הפסטיבל היא ללא תשלום. התשלום הוא ברכישת אוכל/שתיה (גם באוהלים וגם בדוכנים), וגם בכניסה למתקנים - כל אחד בנפרד.

המבשלות המשתתפות בפסטיבל ומפעילות את אוהלי האירוח הן אך ורק כאלו הממוקמות במינכן עצמה ואשר מייצרות בירה בהתאם לחוק הטוהר הבווארי לבירות מ-1516 (כבר אז הגרמנים אהבו חוקי טוהר). בפועל מדובר ב-6 מבשלות - האקר פשור ואגוסטינר שכמעט ולא מוכרות בישראל, שפאטן ו-לוונבראו שתוכלו למצוא בארץ אם תתאמצו, פאולנר הפופולרית והופבראוהאוס (HB) שמפעילה את הבירגארדן המפורסם במרכז מינכן.

טיפים לביקור:

  • בכל אחד מהאוהלים מוגשים מעט מאוד סוגי בירה - בדרך כלל אחד או שניים, בהם בירת אוקטוברפסט של אותה מבשלה שמיועדת לפסטיבל.

  • הבירות מוגשות בכוסות של ליטר אחד בלבד. אין כוסות של רבע, שליש, חצי או כל מידה אחרת שהיא לא ליטר.

  • מחיר הבירה באוהלים הוא כ-12 יורו לליטר. זה נשמע זול ביחס לארץ, אבל במינכן עצמה אפשר למצוא ליטר גם במחיר של 7-8 יורו. חשוב להבין שלא מקבלים באוקטוברפסט בירה זולה, אבל חלק מהתשלום הוא עבור החוויה.

  • האוהלים בנויים בצורה של חלל גדול עם שולחנות אבירים ארוכים מאוד, ובחלק מהאוהלים קיימות גלריות, חצרות, מרפסות וחללים נוספים שבהם שולחנות קטנים יותר. בחלק מהאוהלים ובשעות מסויימות יש מקומות שהם בהזמנה מראש בלבד (בדרך כלל טלפונית), וזה אומר שלא תמיד קל למצוא מקום ישיבה, בטח לא כשבאים בחבורה גדולה. חשוב להבין שאם לא הזמנתם שולחן פרטי - אתם הולכים לשבת עם אנשים אחרים, וגם יש סיכוי שתחפשו ותמתינו עד שתמצאו מקום ישיבה. העומס הגדול ביותר הוא בסופי שבוע, בהם המקומיים מצטרפים בהמוניהם לפסטיבל.

  • ישנם אוהלים שמושכים אוכלוסיות בגילאים שונים או מרקעים שונים (תיירים/מקומיים/סטודנטים וכו') ובהתאם לכך האווירה יכולה להיות מאוד שונה בין אוהלים - יש כאלו שבהם כולם ישבו ברוגע וישתו בירה עם פרעצל, בזמן שבאוהלים אחרים כולם יעמדו על הכסאות והשולחנות וישירו יחד את השירות שהתזמורת מנגנת (חלק גדול מהם באנגלית, תוכלו להצטרף לכיף!).

  • האוכל המוגש באוהלים הוא ברובו מקומי - מרבית המנות העיקריות הן בשריות לרבות שניצל וינאי, חצי עוף וכמובן נקניקיות, ויש גם מרקים (בשריים), סלטים (ברובם בשריים) וקינוחים (למזלכם, לא בשריים). גם באוכל המחירים יקרים יותר ממה שאפשר למצוא בעיר עצמה, אבל האיכות בסך הכל טובה ביחס למה שמצופה בדרך כלל מאירועים בקנה מידה כזה.

  • התשלום באוהלים מתבצע בעת קבלת הבירה/אוכל, אין חשבון שמקבלים בסוף. מחירי הבירות כוללים בדרך כלל עמלת שירות, אך מחירי האוכל לא, וניתן להשאיר על האוכל טיפ בהתאם למקובל בבוואריה או יותר (בדרך כלל מעגלים למעלה). בכל מקרה הבירה והאוכל יוגשו בנפרד כך שתוכלו לבצע את החישובים של הטיפים בנפרד.


הגעה ולינה:

  • מתחם האוקטוברפסט נמצא מעט מערבית ממרכז העיר מינכן, אבל במרחק הליכה סביר. בנוסף ניתן להגיע קרוב מאוד לכניסה למתחם בתחבורה ציבורית - רכבת תחתית ואוטובוסים מחלקים שונים של העיר, ולכן אין צורך מיוחד ללון דווקא במרכז העיר (תחנת Theresienwiese הקרובה ביותר, תחנת Goetheplatz במרחק הליכה קצרה).

  • התפוסה והמחירים בתקופת האוקטוברפסט הם כמצופה מאירוע בגודל כזה - הכל מלא והמחירים גבוהים. לכן, כדאי להזמין לינה כמה שיותר זמן מראש, ואם לא - כדאי להיות מוכנים להתפשר על איכות/מיקום/מחיר.

  • מכיוון שהאוקטוברפסט גורם לעליית מחירי הטיסות ופעמים רבות גם משתלב עם תקופת החגים בארץ, מומלץ לבדוק טוב את אופציות ההגעה. יתכן שיהיה משתלם משמעותית להגיע דרך יעד שקרוב למינכן כמו זלצבורג או ממינגן (במרחק של שעתיים נסיעה) במקום לטוס ישירות למינכן.

12 צפיות0 תגובות