• מערכת TravelAJ

איך לצלוח טיסת LowCost בלי הפתעות בארנק

עודכן: 15 בפבר׳ 2020

רוב האנשים שהתנסו בשנים האחרונות בטיסות לואו-קוסט (LowCost) זולות במיוחד מכירים את ההתרגשות בה אנחנו אפופים כשמצליחים לתפוס דיל במחיר מצחיק. כיום יש מספר בלתי מבוטל של חברות תעופה שמאפשרות לטוס במחירים זולים יותר מהמונית לנתב"ג, אם רק נצליח להיות במקום הנכון, בזמן הנכון וספונטניים במידה הנכונה.


איזיג'ט, ריינאייר ו-וויז, מובילות את תנופת הלואו-קוסט מנתב"ג
איזיג'ט, ריינאייר ו-וויז, מובילות את תנופת הלואו-קוסט מנתב"ג

לונדון עם איזיג'ט (EasyJet) ב-100 יורו? וינה עם ויזאייר (WizzAir) ב-50 יורו? אמסטרדם עם טראנסאוויה (Transavia) ב-80 יורו? ברלין עם ריינאייר (Ryanair) ב-40 יורו? כל אלו אופציות אמיתיות, ויש עוד רבות אחרות, אבל לצערנו במקרים רבים לקוחות מוצאים את עצמם משלמים קנסות משמעותיים בגלל פספוסים קטנים שאפשר למנוע בקלות. בפוסט הזה נרכז טיפים כלליים שיסייעו לכם לעבור את הנסיעה בלי קנסות והפתעות לא נעימות שיבאסו את הנסיעה ויעלו את מחירה משמעותית.


הכלל הראשון והחשוב ביותר בכל הנוגע לטיסות LowCost, הוא שחברות התעופה בדרך כלל לא יגלו אמפתיה או רחמים - לא על איחור של דקה, לא על חריגה של 2 ס"מ או חצי קילו במזוודה ולא על הגעה בלי כרטיס עלייה למטוס. המודל העסקי של החברות הללו מתבסס בין היתר על הוספת שירותים בתשלום, ולכן הן ישמחו על כל הזדמנות לחייב אתכם ולא יחליקו חריגות כפי שאפשר לצפות לעתים בחברות תעופה מסורתיות. מכאן - נצלול הישר לנושאים החשובים ביותר, שעלולים לעלות לנו בעשרות או מאות יורו אם לא נתכונן אליהם כראוי.


תנאי הכרטיס

 • הכרטיסים הבסיסיים בחברות ה-LowCost הם די פשוטים - ללא אפשרות לביטולים או שינויים (שם/תאריך), ללא שמירת מושב, ללא ארוחה או שתיה וכוללים כבודה מינימלית בהתאם למדיניות חברת התעופה.

 • כל תוספת מעבר לכרטיס הבסיסי כרוכה בתשלום נוסף, ולעתים התשלום הזה עלול להפוך את ההזמנה לפחות משתלמת משמעותית.

 • החברות מאפשרות רכישת כרטיסים יקרים יותר שכוללים גמישות גדולה יותר במקרה של ביטולים/שינויים, לצד שירותים נלווים (הושבה, כבודה, עלייה מהירה למטוס וכו').

 • אנחנו ממליצים להגיע לטיסה עם תיעוד של כל פרטי ההזמנה, כולל השירותים הנלווים שהוזמנו וכן הקבלה עבור התשלומים הנ"ל. לעתים נדירות מתרחשות תקלות שמתגלות בעת העלייה למטוס (למשל - הושבה או כבודה שלא רשומה במערכת), התיעוד הזה עשוי לפעול לטובתנו במסגרת שיקול הדעת של צוות הקרקע או צוות האוויר.

צ'ק אין

 • חשוב מאוד לשים לב לתנאי הצ'ק אין בעת רכישת הכרטיס. בדרך כלל חובה לבצע צ'ק אין מראש, באתר או באפליקציה של חברת התעופה.

 • חלון הזמן לביצוע הצ'ק-אין יהיההחל ממספר ימים לפני הטיסה (יכול להיות 30 יום בחברות מסויימות או 48 שעות בחברות אחרות), עד מספר שעות לפניה.

 • בחלק מהחברות רכישה של כרטיסים יקרים יותר או הושבה מראש מאפשרת לבצע צ'ק-אין זמן רב יותר מראש, וכך מקטינה את הסיכוי לפספוסים ואת אי הנוחות בחלון זמנים קטן.

 • הצ'ק-אין לא תמיד יבוצע לטיסות הלוך וחזור באותו מעמד. למשל אם ניתן לבצע צ'ק-אין רק 48 שעות לפני הטיסה, ומשך השהייה בחו"ל הוא שבוע, הרי שלא תהיה ברירה אלא לבצע צ'ק-אין להלוך, ורק לאחר מכן לבצע בנפרד צ'ק-אין לחזור. במקומות שבהם לא ניתן לעבור עם ברקוד בעלייה למטוס, צריך לזכור למצוא מקום להדפיס בו את כרטיסי העלייה למטוס - במלון/דירה, אצל חברים, בחנות צילום או כל מקום אחר שיאפשר את זה.

כרטיס עלייה למטוס

 • אחרי ביצוע הצ'ק-אין מקבלים את כרטיס העלייה למטוס. הכרטיס יכול להיות בצורת קובץ PDF להדפסה ביתית, או באפליקציה של חברת התעופה ויכלול ברקוד לסריקה, פרטי הטיסה, פרטי הנוסע/ת והכבודה המותרת.

 • בחלק גדול מהחברות ונמלי התעופה ניתן להסתפק באפליקציה עם הברקוד, ובחלק רק בגרסה מודפסת. צריך לשים לב לפרטים הקטנים - ישנם נמלי תעופה בהם לא ניתן להשתמש בברקוד (גם אם זה עובד עם אותה חברת תעופה בנמל אחר), וקיים גם סיכון מסוים שחלילה יקרה משהו לטלפון הנייד.

 • אנחנו ממליצים להחזיק בכל מקרה עותק מודפס של כרטיסי העלייה למטוס, ובכך להיות מוכנים לכל תרחיש.

 • חשוב לוודא שקיימים כרטיסי עלייה למטוס עבור כל אחד ואחד מהנוסעים - זהו מסמך אישי עבור כל נוסע/ת בהזמנה ולא מסמך אחד המכסה את כולם.

כרטיס עלייה למטוס ממוחשב של וויז (הפרטים האיישים הוסתרו)
כרטיס עלייה למטוס ממוחשב של וויז (הפרטים האיישים הוסתרו)

הגעה בזמן

 • סעיף זה חשוב בכל טיסה, אבל הוא חשוב במיוחד בטיסות LowCost. חברות ה-LowCost נוטות שלא "לתת הנחות" לנוסעים - הן שואפות להתחיל את העלייה למטוס בזמן ולסיים בזמן, ולא דקה אחת אחר כך. לכן חשוב מאוד להיות בשער העלייה למטוס בשעה הייעודה, ולא לכוון מראש להגיע לקראת סגירת השער או להתעכב בקניות בדיוטי-פרי.

 • הגעה בזמן חשובה במיוחד, כי הגעה באיחור לשער העלייה למטוס לא תתבטא בקנס, אלא בסירוב עלייה לטיסה. מצב זה יגרור הוצאות מאוד כבדות של מציאת טיסה חלופית, הוצאות לינה ושהייה, עיכוב בהגעה ליעד - וכל זה על חשבוננו מבלי שחברת התעופה צריכה לפצות אותנו.

 • בחלק משדות התעופה הטיסות לישראל יוצאות מטרמינלים או משערים מבודדים ורחוקים (גם אם מדובר בחברות תעופה זרות), ולעתים אפילו יש ביקורת בטחונית נוספת בדרך אליהם. עדיף להקדים את ההגעה לשער ולהיות רגועים, מאשר לגלות בהפתעה שהדרך אליו ארוכה יותר ממה שחשבתם ולשלם על כך באיחור לשער.

כבודת יד

 • כבודת היד היא אחד מהנושאים הכואבים ביותר בטיסות LowCost, מכיוון שמדובר בנושא מבלבל מאוד שאינו אחיד אצל כל חברות התעופה, והפוטנציאל לטעויות בתחום הזה הוא גבוה במיוחד. לכן נתעכב בנושא כבודת היד יותר מבסעיפים האחרים ונביא את מירב הטיפים שאספנו לאורך השנים.

 • הבדיקה והאכיפה של תנאי הכבודה היא שרירותית ואף אקראית במידה מסויימת - אין דרך לדעת בוודאות האם אנחנו ניבדק או לא ניבדק בטיסה שלנו. אנחנו ממליצים להיערך למקרה הגרוע ביותר ולא לסמוך על המזל, מכיוון שהקנסות בדרך כלל גבוהים יותר מעלות התוספות, וכמובן שאף אחד לא אוהב להימצא בסיטואציה מביכה בעת העלייה למטוס.

 • מנסיוננו - בהמראות מישראל נדיר למדי שמתבצעות בדיקות כבודה, אך כמובן שאין כך הדבר בחזרה לארץ. בנוסף, בתורי Priority/Speedy Boarding הנטייה לבדוק נוסעים היא נמוכה יותר.

 • חשוב לשים לב שאיננו נושאים כבודה מעבר למה שהזמנו. בכרטיס הזול ביותר יהיה מדובר בדרך כלל בפריט כבודת יד אחד בלבד, בכרטיסים יקרים יותר לעתים אלו יהיו שני פריטים, וכמובן שבתוספת של שירות Priority/Speedy Boarding תהיה כלולה כבודת יד נוספת.

 • מכיוון שחברות ה-LowCost מסתמכות על יעילות ומהירות בעלייה למטוס, הרי שהן לא ימהרו לבחון בדקדוק את כל הנוסעים שעולים עם כל כבודת היד שלהם. לכן כדאי לא להתבלט ולא להגזים, על מנת להקטין את הסיכוי לבדיקה מעמיקה. למשל - לא להגיע עם טרולי ועוד 3 פריטים קטנים כאשר מותר רק פריט אחד, וגם לא להגיע עם תיק גדול במיוחד שבולט לעין ואפילו לא קרוב למידות המותרות.

 • החברות מציינות מידות מדוייקות לכל אחד מסוגי הכבודה המותרים בהתאם למה שהוזמן - כבודת יד גדולה (טרולי) וכבודת יד קטנה/תיק אישי. המידות משתנות מחברה לחברה, אבל בכולן הן מתייחסות למידה החיצונית של הכבודה - כלומר כולל ידיות, גלגלים וכל התקן חיצוני נוסף.

 • כבודת היד צריכה להיכנס פיזית לתוך תאי המדידה המוצבים בשער העלייה למטוס, ומותר שזה יתבצע תוך כדי קיפול/דחיסה/מעיכה של התיק, העיקר שלא יצא מחוץ למסגרת. תהליך זה נועד להבטיח שהכבודה יכולה להיכנס לתאים העליונים במטוס ומתחת למושבים, בהתאם למידות שלהם.

 • חברות התעופה לא מגבילות בדרך כלל את סוג התיק - נהוג שכבודת יד רגילה היא מזוודת טרולי, אבל אין בעיה שזה יהיה תיק גב, תיק צד או אפילו שקית קניות, כל עוד הם מתאימים במידות ובמשקל. גם לגבי תיק אישי/קטן הכלל זהה - לא משנה אם מדובר בתיק מחשב נייד, ארנק או נרתיק של מצלמה, העיקר שלא יחרגו מהמידות.

 • מרבית חברות התעופה מאפשרות לעלות למטוס, פרט לכבודת היד שהוזמנה, גם קניות שנרכשו בדיוטי פרי באותו נמל תעופה. הקניות הללו צריכות להיות בשקיות של הדיוטי פרי ועם קבלות עבורן. במקרים רבים נוסעים ניסו להעביר בשקיות כאלו כבודה אחרת ללא קבלות והוכחות קנייה ונאלצו לשלם על כך קנס - חברות התעופה מכירות גם את הטריק הזה.

כבודה לבטן המטוס

 • בניגוד לכבודת יד, בעת הזמנה כבודת לבטן המטוס כמובן שנצטרך למסור אותה בנמל והיא בהכרח תישקל. אין כאן מקום למשחקים - יש לדאוג שהכבודה לא תהיה כבדה מהמשקל המותר וכל חריגה מזה תתגלה ותעלה לנו ביוקר.

 • בדומה לכבודת היד - צורת הכבודה או סוג התיק לא משנים. מותר שהכבודה לבטן המטוס תהיה מזוודה, תיק גב, מוצ'ילה או כל תיק אחר כל עוד הם עומדים במידות המותרות.

 • כמובן שגם אין חובה להתאים למידות המקסימליות המותרות - למשל אם נוסיף כבודה של 20 ק"ג, אין מניעה שזה יהיה בטרולי במידות סטנדרטיות ואין חובה שזו תהיה מזוודה גדולת מימדים.

 • במידת האפשר, אנו ממליצים לשקול מראש את הכבודה ואף להביא לטיסה משקל מזוודות נייד. אירעו מקרים של תקלות במשקל של דלפק שדה התעופה, ובמצב כזה משקל דיגיטלי יסייע בידכם להוכיח שקיימת טעות, בביטחון מלא שהצדק לצדכם.

מעבר לכל הטיפים הללו, מומלץ לעיין בפוסטים הספציפיים הנוגעים למדיניות חברות התעופה השונות, כדי לא לפספס את הפרטים הקטנים הנוגעים לחברה שאתם טסים איתה.

115 צפיות0 תגובות