• מערכת TravelAJ

9 טיפים לבחירת תאריכי הנסיעה שיחסכו לכם כסף

עודכן: 15 בפבר׳ 2020

חובבי הטיסות שבינינו מכירים את חווית איתור הדילים השווים ביותר והטיסות הזולות ביותר - יש משהו מאוד מספק בנבירה בלוחות שנה באתרים של חברות התעופה עד לתפירת התאריכים המושלמים במחיר האופטימלי. עם זאת, המחירים הזולים של הטיסות "מקלים" עלינו להתעלם מפרטים אחרים שיכולים להיות רלוונטיים לנסיעה, ובסופו של דבר עלולים לגרום לנו לייקור של הטיול כולו או לפספוס בחווית הטיול. לפעמים טיסה בתאריך הלא נכון או בתקופה פחות מוצלחת יכולים בקלות לעלות לנו ביוקר במחירים של בתי מלון, קניות ואטרקציות אחרות, ומצד שני חיפוש ומחקר קצר מאוד יכולים לגלות לנו על חוויות מעניינות שבשבילן נשמח לשלם קצת יותר.


בפוסט הזה נרכז טיפים חשובים ונשפוך אור על היבטים שונים בבחירת תאריכי הנסיעה, שיכולים להיות משמעותיים במחיר הכולל של הנסיעה או להשפיע מאוד על החוויה שלנו. שימוש בטיפים האלו יכול לסייע לנו להקטין את הסיכוי להוצאות מיותרות ולהימנע ממצבים של עגמת נפש.


משך הנסיעה

  • משך הנסיעה יכול להשפיע באופן ישיר על מחירם של שירותים שאנחנו משלמים עליהם בחו"ל. הראשון מביניהם הוא כמובן הלינה - גם בתי מלון מסויימים וגם שירותים מתחרים כמו AirBnB מציעים פעמים רבות מחירים אטרקטייבים לתקופות שהייה ארוכות יותר. כלומר בשהייה ארוכה (בדרך כלל שבוע ומעלה), המחיר הממוצע ללילה יורד ומאפשר לנו ליהנות מנסיעה יותר ארוכה בתוספת עלות שהיא הרבה פעמים שולית. מדיניות דומה יש גם במרבית חברות השכרת הרכב, עד כדי מצב אבסורדי שלעתים השכרה לזמן ממושך יותר יכולה להיות אפילו זולה יותר, כך למשל בדוגמה זו - השכרה ל-7 ימים עולה קצת פחות מהשכרה ל-4 ימים, לאותו רכב ובאותו מיקום בדיוק.

מתוך אתר של אחת מחברות השכרת הרכב המובילות
מתוך אתר של אחת מחברות השכרת הרכב המובילות
  • נושא חשוב נוסף בקביעת משך הנסיעה הוא כמות האתרים והאטרקציות שברצוננו לפקוד. בערים גדולות סביר שיהיה מבחר ומגוון רחב של אתרים שמעניינים אותנו. אם נבחר מראש את משך הנסיעה, נצטרך לעתים לצמצם ולבחור מביניהם ולמעשה להחליט על מה אנחנו מוותרים. אנחנו ממליצים לבחון את האתרים לפני ההחלטה על משך הנסיעה, אם באמת קשה לנו לוותר - אולי משתלם יותר להאריך את הנסיעה ולהספיק את מה שמעניין אותנו, במקום להרגיש פספוס ורצון לחזור ליעד שוב בשביל דבר או שניים שלא הספקנו.

התקופה המתאימה לנו לטיסה

  • מזג אוויר הוא אחד מהשיקולים החשובים בבחירת תאריכי טיסות. רובנו מעדיפים מזג אוויר מסוים וכמובן שנשאף לטוס בתקופה עם מזג אוויר דומה, אבל מעבר לעניין הנוחות הפיזית יש לכך גם היבטים כספיים. ראשית - במזג אוויר קר במיוחד יכול להיות שנצטרך לרכוש ציוד מיוחד כמו מעילים, כפפות, צעיפים ואביזרים נוספים שאין לנו בהכרח שימוש בהם באופן יומיומי בישראל, וכך נמצא את עצמנו מוציאים כסף על ביגוד שיאוחסן בארון 99% מהזמן. שנית, גם אם לא נידרש לקניות חדשות, במזג אוויר קר נצטרך מקום רב יותר לאריזה של בגדים, מטריות וציוד חורפי אחר, וכך יתכן שנגזור על עצמנו הזמנה של כבודה גדולה יותר, וכמובן שישאר פחות מקום לחזור עם מתנות וקניות.

חורף מושלג בוינה - מצטלם טוב אבל לא מתאים לכולם
חורף מושלג בוינה - מצטלם טוב אבל לא מתאים לכולם
  • במרבית היעדים בעולם יש תקופות שיא ושפל מבחינת ביקוש, ובהתאם לכך משתנים גם המחירים והשירותים שניתן לצפות להם. ביעדים מאוד אטרקטיביים (לדוגמה ניו יורק, לונדון או פריז) ההבדלים לא גדולים וגם בתקופות השפל כמעט הכל יהיה זמין ובמחירים דומים. לעומת זאת ביעדים רבים אחרים (בין היתר במזרח אירופה ואפילו במרכזה, ובעיקר ביעדי חופשות בטן/גב), תקופות השיא בקיץ יהיו הרבה יותר יקרות מבחינת לינה ושירותים אחרים, וכמובן שהם יהיו עמוסים בתיירים. מצד שני, בתקופות השפל ניתן ליהנות ממחירים זולים בהרבה, על חשבון כך שהאווירה עשויה להיות הרבה פחות תוססת וחלק מהאתרים ובוודאי אפשרויות הבילוי - יהיו סגורים או פעילים פחות.

השבוע המשתלם ביותר

גם אם מצאנו את התקופה הנכונה עבורנו והחלטנו על משך הנסיעה הנדרש, עדיין יש חשיבות לבחירת המועד המדויק לטיסה. גם הזזה של נסיעה בשבוע אחד יכולה להביא להבדל גדול, מכמה סיבות עיקריות:

חגיגות גמר ליגת האלופות בקייב, 2018. הגעה באופן לא מכוון בתקופה כזו עלולה לעלות ביוקר.
חגיגות גמר ליגת האלופות בקייב, 2018. הגעה באופן לא מכוון בתקופה כזו עלולה לעלות ביוקר.
  • ביעדים שאינם מאוד גדולים ושאין אליהם ביקוש במהלך כל השנה, יש נטייה לקיום כנסים ותערוכות מקצועיות, פסטיבלים שונים ואירועים אחרים, בעיקר בעונות שפל, כדי לשמור על זרימה של מבקרים ופעילות מסחרית (כמו באילת בחורף). ברוב המקרים מדובר באירועים שלא מעניינים אותנו כתיירים, אבל אנחנו עלולים לשלם ביוקר על לינה ועל שירותים אחרים אם נגיע לביקור בעיר בדיוק בזמן הזה, כשבתי המלון בתפוסה גבוהה וקיים ביקוש נקודתי. הדבר נכון גם במקרים של אירועים המוניים כמו הופעות ענק או אירועי ספורט, שיכולים בקלות "לתקוע" עיר שלמה למשך כמה ימים. אנחנו ממליצים להשוות מחירים של בתי מלון בטווח של שבוע-שבועיים לפני ואחרי התאריכים שמעניינים אותנו, כדי לוודא שאין פער משמעותי. אם קיים פער, יתכן שזה עקב אירוע מסוג כזה או אחר וישתלם לנו יותר לבחור שבוע אחר לנסיעה שלנו.

  • בערים רבות מקובל שישנם ימים קבועים בשבוע/חודש או תאריכים ספציפיים במהלך השנה שבהם קיימת כניסה חופשית או מוזלת לאתרי תיירות כמו מוזיאונים, גלריות, ארמונות ועוד. אם אתרים כאלו עשויים לעניין אותנו, שווה לקחת את זה בחשבון ולבדוק אם קיימים תאריכים כאלו ביעד שלנו - בדרך כלל הפרטים האלו יופיעו בעמודי המחירים באתרים הרשמיים. באתרים גדולים ומובילים כרטיסי כניסה יכולים להגיע גם למחירים של 20-30 יורו ויותר לאדם, והחיסכון יכול לגדול ככל שמעניינים אותנו יותר אתרים כאלו שפתוחים בחינם.

  • תקופות של "סיילים" בשופינג נהוגות במקומות רבים בעולם ובפרט באירופה ובצפון אמריקה. בדרך כלל מדובר במספר שבועות בדצמבר ומספר שבועות בקיץ, אך התאריכים לא זהים בכל מקום ובכל רשת/חנות. כמובן שאם אתם מתכננים לבצע קניות רבות, שווה להתעדכן בתאריכי הסיילים ביעד ואולי אפילו לשנות בהתאם את תאריכי הטיסה כדי ליהנות מהמבצעים האטרקטיביים.

ומה עם ימים בשבוע?

  • אחד הדברים הבסיסיים בתמחור של בתי מלון, שעדיין נכון במקומות רבים, הוא שהמחירים במהלך סוף השבוע יקרים יותר מבאמצע שבוע. ישנם אינספור יעדים ובתי מלון שבהם הזזה של לילה אחד יכולה להתבטא בחיסכון משמעותי, לפעמים הרבה יותר מהפרש המחיר על הטיסה. הלילה שבין ראשון לשני חשוב במיוחד בהקשר הזה, מכיוון שעבור רוב הישראלים מדובר בימי עבודה רגילים, אך בחו"ל הלילה של ראשון מתומחר לעתים בתעריף של סוף שבוע. עבורכם יתכן ואין הבדל מהותי בין נסיעה של ראשון-שלישי לבין שני-רביעי - כמות זהה של ימי חופשה מהעבודה וכמות זהה של תשלומים לדוג-ווקר, אבל אתם עשויים לחסוך בקלות עשרות יורו לחדר על הלילה הבודד של יום ראשון.

  • גם חגים עשויים להשפיע באופן אקוטי על כל הנסיעה שלנו ומומלץ מאוד לבחון את הנושא בטרם הזמנת כרטיסי טיסה. במרבית מדינות המערב ישנם פחות חגים מבישראל, ובכל זאת ניתן בקלות "ליפול" על תאריך של חג, הגם שיש חפיפה רבה בין תקופות החגים בישראל, שהן מועדות לנסיעות, לבין תקופות החגים בחו"ל (חנוכה סמוך לחג המולד וראש השנה האזרחית; פסח, שבועות ויום העצמאות סמוכים לפסחא). ההשפעה של החגים שונה מחג לחג ומיעד ליעד ולכן אם גילינו שיש חג - חשוב לבדוק את המשמעות שלו. חג המולד וראש השנה האזרחית יזכירו לנו את יום כיפור ברוב אירופה, ומצד שני חגים כמו יום הפועלים או ימי עצמאות יכולים לחלוף על פנינו בלי שנשים לב ואולי אפילו להוסיף חוויות מעניינות לנסיעה.

3 צפיות0 תגובות